Menisküs Fizik Tedavi ve Fizyoterapi

Menisküs, en çok rastlanılan ortopedik rahatsızlıklardan biri olarak bilinmektedir. Diz bölgesinde meydana gelen doku yırtılması olarak tanımlanabilecek olan bu rahatsızlık, dizin içindeki kıkırdakların korunmasına sağlayan bir yapının zedelenmesiyle meydana gelmektedir. Kaba tabirle doku yırtılması olarak da adlandırılabilecek olan bu rahatsızlık gençlerde, yaşlılarda ve sporcularda görülmektedir. Dize aşırı yük bindirmek ve yanlış hareketlerde bulunmak dizin içinde bulunan yapının aşınmasına ve dolayısıyla yırtılmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda ortaya çıkan menisküs rahatsızlığı ilaçlarla menisküs fizik tedavi hareketleri ya da fizik tedavinin bir diğer tedavi yöntemi olan ısı uygulamasıyla ortadan kaldırılmaya çalışılır. Menisküs rahatsızlığı genel olarak ani hareketlere bağlı olarak dizin kıkırdak dokusunun hasar görmesi olarak adlandırılmaktadır. Menisküs, ilerleyen safhalarda olan hastaların cerrahi müdahale ile kurtulabildiği bir hastalık iken daha küçük hasarlara sahip olan hastalar bu rahatsızlıktan ilaç tedavisi ya da fizik tedavi yöntemiyle kurtulabilirler. Menisküs fizik tedavi hareketleri genel olarak oluşan hasarın maksimum seviyede ortadan kalkması adına alanında uzman kişiler tarafından programlanan egzersizler bütünü olarak tanımlanabilir.

Menisküs Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Nedir?

Genelde sporcularda görülen bir doku zedelenmesi olan bu rahatsızlık ileri seviyede ise cerrahi müdahale ile düzeltilmeye çalışılır. Bu gibi durumlarda menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi öneren hekimler, kişilerin ameliyat sonrası karşılaşabileceği sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Cerrahi müdahaleler kişilerin belli bir süre hareketsiz kalmasına neden olmaktadır. Bu süreçte hastaların kas güçsüzleşmesi yaşamaması ya da eklemlerini daha aktif bir şekilde kullanabilmesi için uygulanan menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi hareketleri cerrahi müdahalenin ardındaki süreçte hastaların fiziksel ve psikolojik olarak daha dinç olmalarına yardımcı olur. Menisküs sporcularda rastlanılan bir rahatsızlık olduğu kadar yaşlılarda da gözlemlenmektedir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kireçlenme gibi bedensel yıpranmalar sonucunda gözlemlenen menisküs tedavisi genellikle fizik tedavinin olanaklarından yararlanılarak düzeltilmeye çalışılıyor. Yalnızca sporcularda ve yaşlılarda değil ağır işlerde çalışan bireylerde, sürekli ayakta duran çalışanlarda ve yoğun ev işi yapmakta olan ev hanımlarında da bir şekilde rastlanılabilen bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor. Vücudun yapısına uygun olmayan bir davranış sonucu ortaya çıkabilecek olan bu rahatsızlık cerrahi müdahale öncesi veya sonrası fizik tedavinin yardımıyla düzeltilmeye çalışılan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Fizik tedavi ile hastalarda kas dokusunun güçlenmesini ve kan akışının hızlanmasını gözlemlenir. Bu durumla birlikte vücutta oluşan rahatsızlığın belirlenen sürede hafifletilmesi ve rahatsızlığın raddesine göre de ortadan kaldırılması hedeflenir. Fizik tedavi, ciddi bir cerrahi müdahaleden sonra hastaların eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmak amacıyla da uygulanmaktadır. Bu noktada menisküs şikâyetiyle doktora başvuran hastaların teşhisinin ardından uygulanacak tedavi yöntemi ne olursa olsun yardımcı ya da temel tedavi yöntemi olarak fizik tedavinin yöntemlerinden yararlanıldığını söylemek mümkündür.

Menisküs Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Fizik tedavi, temelde kişilerin kas, eklem ve sinir sistemlerine etki etmeyi hedefleyen bir uygulamadır. Bu uygulama her türlü ortopedik rahatsızlığın giderilmesi için temel ya da yardımcı tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Özünde, hastaların kas sistemini güçlendirmek ve verimli bir iyileşme süreci geçirmelerini sağlamak adına uygulanan bu program farkı yöntemleri ve uygulama şekilleriyle de her türden hastanın iyileşme sürecine katkı sağlamaya devam ediyor. Tek başına da bazı rahatsızlıkların geçmesinde önemli bir yere sahip olan fizik tedavi menisküs rahatsızlığı için de vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir. Vücudun olması gerekenden fazla yükü taşıması, ani hareketler ya da yaşlanmayla birlikte gelen doku yırtılmaları sonucu ortaya çıkan menisküs rahatsızlığını tedavi etmek için uygulanan fizik tedavi yöntemlerinden ilki ısı uygulamalarıdır. Soğuk kompres gibi yöntemlerle hasarın hissedilen ağrısını minimum seviyeye indirmeyi hedefleyen bu alan ardında gelecek olan menisküs sonrası fizik tedavi hareketleri ile de desteklenir ve hastanın ciddi bir fiziksel sorunla karşılaşmaması sağlanır. Hastanın rahatsızlık raddesinin de önem arz ettiği bu nokta, fizik tedavi yöntemlerinin her kişiye ve her rahatsızlığa göre değişebildiğini kişiye özel bir programla uygulanabildiğini hatırlamayı sağlıyor. Nihai hedefi vücudun direncini arttırmak ve daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamak olan fizik tedavi her kişinin uygulayabileceği özel programlarla ve yöntemlerle, alanında uzman fizyoterapistler ve hekimler tarafından hazırlanmaktadır. Menisküs gibi ciddi sorunlar doğurabilecek bir rahatsızlığın olumsuz etkilerinden kurtulmak ve menisküs yırtığına fizik tedavi uygulamak tedavinin ilerleyen süreçte daha verimli olmasına yardımcı olacaktır. Farklı yöntemleri ve kişiye özel oluşuyla hekimlerin tercihi olan fizik tedavi, her kişinin direncine uygun olarak değişmektedir. Manuel tedavi, egzersiz, ısı uygulaması gibi yöntemlere sahip olan bu tedavi yöntemi, kişilerin ihtiyacına göre değişim göstermektedir. Menisküs tedavisi için uygulanabilecek fizik tedavi yöntemleri arasından egzersiz uygulaması örnek gösterilebilir.

Menisküs Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Hasara bağlı olarak cerrahi müdahalenin gerekli görüldüğü menisküs rahatsızlıkları genelde fizik tedavi yöntemleriyle de düzeltilmeye çalışılmaktadır. Menisküs için fizik tedavi yöntemleri genel olarak diz bölgesinin eklem ve kaslarının gelişmesine ilişkin bir program olarak kurgulanır ve temel hedef hastalarda oluşan hasarın minimum seviyeye inmesini hedeflemektir. Ameliyat gerektirmeyen menisküs tedavilerinde diz bölgesinde oluşan doku yırtılması cerrahi müdahale gerektirmeyecek boyutta olduğundan uygulanan fizik tedavi bu dokunun yarattığı hasarı ortadan kaldırmak adına programlanır. Ameliyat sonrasında uygulanan fizik tedavi hareketleri ise hastanın hareket kabiliyetini ve kas gücünü kuvvetlendirmek adına hazırlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında menisküs ve fizik tedavi rahatsızlığın geçmesi açısından ayrılmaz bir bütün olarak adlandırılabilir. Ortopedik tüm rahatsızlıklar için uygulanan fizik tedavi yöntemleri aynı şekilde dizin kıkırdak dokusunun zedelenmesi durumda da uygulanarak hastaların ideal sürede eski sağlıklarına kavuşmasını sağlıyor. Menisküs gibi ciddi sonuçları olabilecek bir rahatsızlığın ortadan kalkması için uygulanması istenen fizik tedavi egzersizlerini sistemli ve eksiksiz bir şekilde uygulamak hastaların daha iyi sonuçlar almasını ve rahatsızlığın minimum seviyeye inmesini sağlamaktadır. Uygulanan her fizik tedavi yöntemi menisküs rahatsızlığıyla doktora başvuran kişilere özel olarak, onların kas yapısına, rahatsızlık derecesine göre programlanmakta ve bu sayede hastalar bire bir şekilde gerçekleşen bu programlar dolayısıyla hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığına kavuşmaktadır. Menisküs gibi rahatsızlıklar, mental olarak da kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilecek türdendir. Kişilerin karşılaştıkları bu durum karşısında daha pozitif bir tedavi süreci geçirebilmeleri için başvurdukları yöntemler arasında gösterilebilecek olan fizik tedavi masaj, egzersiz gibi yöntemleri sayesinde hastaların tedavi sürecinin daha verimli geçmesini ve dolayısıyla süreçte hastaların daha pozitif hissetmesini sağlıyor. Fizik tedavi ile menisküs tedavisi alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Yanlış veya eksik uygulanan fizik tedavi hareketleri rahatsızlığın daha ciddi seviyelere ulaşmasına neden olacağından, uygulanan tedavinin uzman kontrolünde olması büyük bir önem taşımaktadır. Menisküs ameliyatı sonrası ilerleyen süreçlerinde kasları güçlendirmek için yapılacak olan egzersizler de, yine aynı şekilde dikkatli ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmeli, vücutta oluşabilecek kas yırtılması, doku zedelenmesi gibi durumlardan kaçınmak adına uzmanlardan yardım alarak uygulanmalıdır.