Kas Güçsüzlüğü Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi

Kas güçsüzlüğü, çeşitli vücut problemlerine dayalı olarak gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Ameliyat sonrasında ya da ortopedik rahatsızlıklara bağlı olarak kas gücünün düşmesi olarak tanımlanabilecek bu durum hastaların yaşamsal faaliyetlerini etkilememesi açısından kısa sürede tedavi edilmelidir. Fıtık, kireçlenme, boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıklardan sonra kişilerin vücutlarının belli başlı bölgelerini kullanmaması sonucunda oluşan bu durum kas zayıflığı için fizik tedavi ile giderilmeye çalışılmaktadır. Alanında uzman fizyoterapistler tarafından hazırlanan kas güçsüzlüğü egzersizleri sayesinde hastaların kas sisteminin daha güçlü bir hal almasını sağlamak hedeflenir.

Kas Güçsüzlüğü Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi Yaparken Kullanılan Yardımcı Cihazlar Nelerdir?

Günlük yaşantıda yaşamsal faaliyeti etkileyecek boyutta olan kas güçsüzlükleri de fizik tedavi yöntemiyle giderilebilen rahatsızlıkların arasında sayılmaktadır. Merdiven çıkma, yürüme gibi günlük faaliyetleri yaparken güçlük yaşanması kas hastalıklarının habercisi olabilir. Yalnız ameliyat sonrası ya da fıtık, düzleşme gibi sorunlarda değil meydana gelen ciddi kas rahatsızlıklarında da temel ya da yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılan kas güçsüzlüğü fizik tedavisi hastalarda meydana gelen bu durumu alternatif yöntemlerle ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Genelde masaj, bantlama, egzersiz gibi yöntemlerle hastaların eski sağlığına kavuşmasını sağlayan fizik tedavi yöntemleri gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli teknolojik aletlerin yardımıyla iyileşme sürecinin daha hızlı ve verimli ilerlemesini sağlıyor. Kas zayıflığı fizik tedavisi için uygulanabilecek olan hidroterapi, elektroterapi, ısı tedavisi gibi alternatif yöntemler sayesinde hastanın kas sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev göstermesine katkı sağlanıyor. Sağlam kas gruplarının fonksiyonlarını dengede tutmak için uygulanacak olan fizik tedavi kas kuvvetinin korunmasına yardımcı olur ve kuvvet kaybının gecikmesine imkân verir. Alanında uzman fizyoterapistler tarafından verilen egzersiz ve tedavi programına uyan hastaların kas sisteminin güçlendiği ve oluşabilecek eklem rahatsızlıklarından kurtuldukları gözlemlenmiştir. Tedavi sırasında, tedavinin içeriğine göre değişiklik gösteren yardımcı cihazlar, hastaların fizik tedavi sürecini daha verimli geçirmesine yardımcı olmak adına kullanılmaktadır. Egzersiz için kullanılan yardımcı ürünler sayesinde kas sisteminizi güçlendirebilir ve ileride oluşabilecek daha ciddi hasarların önüne geçebilirsiniz.

Kas Güçsüzlüğü Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kas güçsüzlüğü, genetik olarak da aktarılabilen bir rahatsızlık olarak dikkat çekmektedir. Bu rahatsızlığın özünde kasların normal seviyede bir işlev göstermemesi bulunur. Genetik olarak anneden ya da babadan geçebilecek olan bu hastalık seviyesine göre günlük egzersizlerle ya da fizik tedavi uygulamaları ile giderilmeye çalışılır. Kas güçsüzlüğü kas sisteminin faaliyet göstermediği her koşulda karşılaşa bilinecek bir durumdur. Kas güçsüzlüğü için fizik tedavi oluşan kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak adına uygulanan tedaviler bütünü olarak adlandırılabilir. Hastaların egzersiz gibi programlara bağlı olarak kas sisteminin faal bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bu yöntem sayesinde kas güçsüzlüğü yaşayan birçok hasta gibi siz de günlük işlerinizden geri kalmadan hayatınıza devam edebilirsiniz. Her kişiye özel olarak hazırlanan fizyoterapi uygulaması kişilere uygulanan kas biyopsisi sonucu gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Doktorunuzun kas güçsüzlüğü teşhisi koymasının ardından başvuracağınız fizik tedavi uygulamaları, sizin vücut sisteminize, kas yapınıza ve hastalık derecenize göre hazırlanmakta ve bireysel bir özellik taşımaktadır. Kas güçsüzlüğü için evde fizik tedavi alanında uzman fizyoterapistler tarafından hazırlanmış egzersiz programına sadık kalınarak uygulanan bir tedavi alternatifidir ve uygulanan her hareket fizyoterapistin onayını almış, hastaların sağlık raddeleri göz önünde bulundurularak hazırlanmış olmalıdır. Evde uygulanan fizik tedavi hareketleri, hastalığın iyileşme sürecine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Nihayetinde kas güçsüzlüğü fizyoterapisi direkt olarak kas sistemine etki eden bir tedavi yöntemi olduğundan hastaların başvurduğu ilk tedavi yöntemleri arasında gösterilebilir.