Felç Fizik Tedavi ve Fizyoterapi

Halk arasında inme olarak da bilinen felç, beyin dokusunda bulunan damarların hasarı sonucunda oluşan fonksiyon bozuklukları olarak tanımlanmaktadır. Damarlarda meydana gelen bu hasar beynin faaliyetinde çeşitli aksamalar meydana gelmektedir.  Beynin hangi bölgesinde oluştuğu oldukça önemli olan felç durumu, hasarın bulunduğu damarsal yapıya göre değişim göstermektedir. Bu duruma bağlı olarak vücudun yarısında, yüz, kol ve bacakta güçsüzleşme durumu, kuvvetten düşme durumu gözlemlenir. Bunun yanı sıra yine beynin çeşitli bölgelerindeki hasara dayalı olarak denge kaybı, görme alanında kayıp ve sinir felçleri de teşhis edilen örneklerden birkaçıdır. Genel açıdan tanımlamak gerektiğinde felç ya da inme beynin fonksiyonlarında meydana gelen aksamalar olarak tanımlanabilir. Ciddi sağlık sorunları ve yaşamsal faaliyetlerinde azalmasına neden olan bu rahatsızlığın tedavisi için başvurulan yöntemlerden biri olarak uzmanlar felç fizik tedavisi önermektedir. Fizik tedavinin amacı hastaların eski sağlığına ideal sürede kavuşmalarını sağlamak ve günlük yaşamsal aktivitelerini geri kazandırmaktır. Fizyoterapistler tarafından uygulanan felç hastaları için fizik tedavi hareketleri rahatsızlığın azalmasına yönelik oluşturulan programlar bütünü olarak isimlendirilebilmektedir. Hastaların, rahatsızlık seviyesine ve çeşidine göre değişim gösterebilen bu programlar genel olarak bakıldığında yaşamsal faaliyetleri geri getirmeye ve hastayı eski sağlığına kavuşturmaya yönelik oluşturulan programlardır.

Felç Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Felç rehabilitasyonu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin en sık hasta gruplarından biri olarak görülmektedir. Felç durumu, hastaların yaşamsal faaliyetlerini tümden etkileyen bir rahatsızlık olduğundan hastaların iyileşme sürecinde gerek temel gerekse yardımcı tedavi yöntemi olarak felçli hastalara fizik tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde beyin fonksiyonlarındaki hasar sonucu oluşan fiziksel rahatsızlıklar giderilmeye çalışılır. Bu noktada, hastaların felç durumuna göre bir fizik tedavi programı uygulanmaktadır. Kişilere özgü olarak hazırlanan bu program yine aynı şekilde kişilerin direncine ve hastalık derecesine göre zamanlanmaktadır. Her hastaya göre değişim gösteren bu tedavi yöntemini genel olarak haftada 2-3 kez uygulayabilen fizyoterapistler, hastanın felç durumunu da göz önünde bulundurarak bu uygulama süresini çoğaltabilir ya da azaltabilir. Genel olarak fizik tedavi uygulamaları egzersiz, manuel terapi gibi fizyoterapistlerin eşliğinde uygulanan uygulamalardır. İdeal uygulaması süresi 30-60 dakika arasında değişen fizik tedavi egzersizleri kişilerin kas ve sinir sistemlerini güçlendirmeyi hedefler ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Felç geçiren hastaya fizik tedavi uygulamak, hastanın iyileşme sürecinde ve sonrasında daha sağlıklı ve pozitif olmasını sağlamayı hedeflemektedir. Felç, her hastada benzer kayıplara sebep olmasına rağmen her hastanın tedaviye verdiği yanıt ve reaksiyon bireysel bir özellik taşımaktadır. Bu sebeple uygulanan her tedavi yöntemi, hastanın yağısına uygun bir şekilde alanında uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır. Özellikle akut dönemde gerçekleşecek fizik tedavi fizik tedavi uzmanı eşliğinde gerçekleşmelidir. Kalıcı hasarlara, kırık, çıkık gibi durumlara sebebiyet verilmemesi açısından fizik tedavi uygulamaları bilinçsizce yapılmamalı, verilen programa harfiyen uyulmalıdır.

Felç Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Avantajları Nelerdir?

Fizik tedavinin temel amacı, hastaların yaşanılan bu rahatsızlıktan minimum hasarla kurtulmasına yardımcı olmaktır. Ortopedik rahatsızlıklarda da tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak bilinen fizik tedavi, felç gibi ciddi durumlarda da hastaların yaşam faaliyetlerini geri kazanmasına yardımcı oluyor. Beynin fonksiyonlarındaki hasar sebebiyle kişilerin vücudundaki belli başlı bölgelerin güçsüzleşmesi olarak tanımlanabilen felç, geliştirilen fizik tedavi yöntemleriyle hastaların eski sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Felç meydana gelen hastalarda bu rahatsızlığa bağlı olarak başka sağlık sorunları da oluşmaktadır. Bunlar, kişilerin yaşadıkları felç türüne göre değişmekle beraber epilepsi, idrar kaçırma, kas tutukluğu ya da has gerginliği olarak örneklendirilebilmektedir. Bu noktada kişilerin kas ve sinir sistemini güçlendirmek adına uygulanan fizik tedaviden yararlanan hastalar uzman kas tedavi uzmanlarında belirlenen sürede vücutta meydana gelen kas tutukluğunu ortadan kaldırmayı hedefler. Felç, beyine bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Kısmı felç fizik tedavi hareketleri kişilerin beyne bağlı olarak oluşan vücut güçsüzleşmelerini tedavi etmek amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu noktada genel olarak egzersizlerden yararlanan fizyoterapistler hastanın sağlık durumuna göre alternatif fizik tedavi yöntemlerini de uygulayabilmektedir. Kısmi felç sonrası fizik tedavi hastada meydana gelen bilişsel ve duyusal kaybı düzeltmek adına uygulanır. Felç sonrası kişilerde meydana gelen diğer reaksiyonlardan biri olan kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak adına da uygulanan fizik tedavi, hastaların belirlenen egzersizlere sadık kalması sonucu eski kas gücüne kavuşmasına yardımcı olur.  Fizik tedavi sayesinde kaybedilen hareket kabiliyeti hastalara yeniden ve doğru bir şekilde öğretilmeye çalışılır. Yürüme gibi birçok kabiliyetini kaybeden hastalar için oluşturulan egzersizler, felcin etkisini en aza indirmek ve vücudun yaşam fonksiyonlarını yeniden kazanmasını sağlamak amacıyla uygulanır.

Felç Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Geliştirilmiş yöntemleri sayesinde her hastanın ihtiyacına hitap edebilecek bir yöntem olan fizik tedavi, felci hastalara uygun olan uygulamalarıyla hastaları ve yakınlarını memnun etmeyi başarıyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaların beyin hasarı sonrasında gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak daha sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesine yardımcı olmaktadır. Felç sonrası meydana gelen fiziksel hasarların yanı sıra hastalarda en çok görülen reaksiyonlardan biri depresyondur. Depresyon gibi psikolojik reaksiyonlar hastaların iyileşme sürecine ciddi şekilde hasar verebilmektedir. Bu noktada fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanan farklı tedavi yöntemleriyle hastaların mental olarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Rehabilitasyon merkezlerine ya da hastanelere gidemeyecek seviyede olan hastaları için uygulanan evde fizik tedavi yöntemi de hareket güçlüğü çeken hastalar için alternatiftir. Felçli hastalara evde fizik tedavi nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan hastalar ve yakınları, bu sürecin uzman fizyoterapistlerin hazırladığı egzersiz programlarına dayalı olarak gerçekleştiğini bilmelidir. Felç, beyinle alakalı ciddi bir sorun olduğundan hastalar bilinçsiz hareketlerde bulunmamalı, fizik tedavi adı altında uyguladıkları her egzersizin uzman fizyoterapistler tarafından onaylanmış olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde meydana gelebilecek sorunlar hastalarda kalıcı hasarlara sebep olabilir ve iyileşme sürecinin daha uzun sürmesine yol açabilir. Felç sonrası oluşan iyileşme süreci doğal bir süreçtir. Bu sürecin daha verimli geçmesi için en çok uygulanan tedavi yöntemi olan fizik tedavi, hastaların ‘’Felç fizik tedavi ile düzelir mi?’’ sorusuna da fizik tedavi ile sağlığına kavuşan hastalar tarafından yanıt veriyor. En çok uygulanan ve herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen bu uygulama kas, eklem ve sinir sistemine bağlı olan her türlü rahatsızlığın etkisini minimum seviyeye indirmeyi hedefleyen ve bu noktada başarılı olabilen bir tedavi yöntemidir. Felç gibi ciddi rahatsızlıklarda dahi hastaların hasar derecelerine göre maksimum fayda sağlayabilen fizik tedavi, geliştirilen yeni tedavi alternatifleriyle de vücutta oluşan hasarları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Fizyoterapistler eşliğinde uygulanması elzem olan bu uygulama sayesinde sağlığına kavuşan birçok hasta gibi siz de uzmanlar tarafından belirlenen tedavi süresinde eski vücut sağlığınıza kavuşabilir ve kas güçsüzlüğü, kireçlenme gibi durumlardan, bilişsel ve duyusal rahatsızlıklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.