Boyun Fıtığı Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi

Boyun fıtığı uzun yıllardır var olan, farklı tedavi yöntemleri ile giderilmeye çalışılan bir rahatsızlıktır. Vücudun en temel kemik sistemi olarak bilinen omurga, birçok etkisinin yanın da aynı zamanda vücudun daha dik durmasını sağlamaktadır. Latince vertemra olarak adlandırılan omur adı verilen kemiklerden oluşan omurga, omurların arasında disk olarak bilinen destek dokularla güçlendirilmiştir. Omurganın ortasından geçen sinir ağı ile tamamen bir bütün olarak vücudun duruşunun ideal görünümde olmasını sağlayan bu sistemin devamı olarak boynumuzda da 7 adet omur ve 5 adet disk bulunmaktadır. Disklerin içinde bulunan sıvı travmalara, yaş almaya ve hareketsizliğe bağlı olarak yok olabilir. Bu noktada meydana gelen rahatsızlık boyun fıtığı olarak adlandırılır. Kısaca özetleyecek olursak, boyun fıtığı boyun omurlarının arasında bulunan disklerin çeşitli faktörler sebebiyle sıvı kaybetmesine verilen addır. Bu rahatsızlıktan korunmak için boyun fıtığı fizik tedavisi yöntemine başvurabilirsiniz. Boyun fıtığı ve fizik tedavi ameliyat gerektirmeden sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olan alternatiflerin başında gelmektedir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi Nedir?

Fıtık, insanlık tarihi boyunca var olan bir rahatsızlıktır. Modern hayatın getirdiği teknolojik alet kullanımı, uzun süre oturmaya dayalı işlerde çalışmak ve benzeri işlere yoğunlaşmak bu tarz fıtıkların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle son dönemlerde iş ve günlük yaşamda kullanılan aletler sebebiyle çoğalan fıtık, ilerleyen süreçlerde kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkilememesi için erkenden tedavi edilmelidir. Son çare olarak hastaların tercih edeceği boyun fıtığı ameliyatı gibi zorlayıcı ameliyatlardan öte, hastaların boyun fıtığı fizik tedavi olanlar gibi fizik tedavi yönteminin avantajlarından yararlanarak rahatsızlığın önüne geçmesi de mümkündür. Genel olarak fıtık için kullanılan bu tedavi yöntemi çeşitli cihazların kullanımına ya da kişiye özel egzersizlere dayalı olarak uygulanmaktadır. Boyun fıtığı tedavisi fizik tedavi ile oluşacak olumsuz etkilerden bertaraf edebilir ve hastaların ideal sürede sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir. Fizik tedavi uygulamasının özünde de olan bu anlayış sayesinde siz de sinir ve kas sisteminizin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavi alternatifinden yararlanan hastalar gibi siz de bıçak altına yatmadan rahatsızlığınızın önüne geçebilirsiniz.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi Kimler Yapabilir?

Günlük yaşantıda ve iş hayatında oldukça sık rastlanan bu hastalık bilgisayar kullanımı, duruş bozuklukları ve benzeri durumlar sebebiyle kişilerin sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Meydana getirdiği olumsuz etkiler sebebiyle kişilerin mental ve fiziksel olarak etkilenmesine yol açan boyun fıtığı güncel teknolojinin de yardımıyla geliştirilmiş olan boyun fıtığı için fizik tedavi yöntemleriyle düzeltilebilir bir hal almıştır. Genel olarak bakıldığında omurların arasındaki diskin arasındaki jelatinöz sıvının omur ve sinirlere sızmasıyla oluşan bu fıtık türü ilerde oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek adına erkenden fizik tedavi yöntemiyle düzeltilmelidir. Fizik tedavi, sağlık sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olan bir tedavi yöntemidir. İçeriğinde genel olarak egzersiz, masaj gibi fiziksel aktiviteleri barındıran bu uygulama boyunda oluşan fıtığın, hastaların sağlığına uygun hareketleri yaparak azalmasına yardım eder. Fizik tedavi, kas ve sinir sistemine etki eden bir uygulama bütünü olduğu için kişilerin kas ve sinir yapıların daha kuvvetli bir hal almasını aynı zamanda kan dolaşımını arttırmasını sağlar. Kan dolaşımının artması halinde meydana gelen hasarların iyileşmesine olanak sağlayan fizik tedavi yöntemleri uzun yıllardır sağlık sektörünün vazgeçilmezi olarak dikkat çekmektedir ve her hastanın ihtiyacına göre şekillenebilen bir yapıya sahiptir. Fizik tedavi, kas ve sinir sistemini doğrudan etkileyen bir uygulama olduğu için alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Fizyoterapistlerin ve uzman doktorların gözetiminde uygulanmayan fizik tedavi yöntemleri daha kötü sonuçlar doğurabilir ve sinir sisteminizin, kas sisteminizin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına tercih edeceğiniz doktor kontrolü hem daha verimli bir tedavi süreci geçirmenize yardımcı olur hem de kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Doktorunuzun uygulayacağı boyun fıtığı fizik tedavi seansları sayesinde eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi Avantajları Nelerdir?

Boyun fıtığı teşhisi çeşitli tetkikler sonucu ortaya çıktıktan sonra farklı tedavi yöntemleri uygulanmaya başlar. Bu tedavilerin hepsi birbirini destekler niteliktedir. Teşhis sonrası verilecek ağrı kesici ve kas gevşeticiler, lokal ısı uygulamaları ve en önemlisi fizik tedavi yöntemleri hastanın disklerindeki sıvının sinirlere temas etmesini ve disklerin kireçlenmesini önemesi adına uygulanan bütün bir tedavi yöntemidir. Şüphe yok ki fıtık gibi ciddi bir hastalığın daha ileri seviyeye ulaşmaması için uygulanacak en iyi yöntemlerden biri fizik tedavidir. Fizik tedavinin uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemi olması ve birçok hasta tarafından tercih edilmesi bu uygulamanın zaman içerisinde teknolojinin de katkısıyla gelişmesine ve hastaların rahatsızlıklarını maksimum seviyede düzeltmeye elverişli hale gelmesine katkı sağlamıştır. Boyun fıtığı için fizik tedavi hareketleri alanında uzman doktorların kontrolünde yapıldığı takdirde ağrı seviyesini minimum seviyeye indirmeyi hedefler ve kişilere mental ve fiziksel olarak daha pozitif olma imkânı sunar. Fıtığın bir diğer tedavi yöntemi olan ameliyat ya da spinal enjeksiyon gibi tedavi yöntemleri acılı ve riskli olabileceğinden birçok kullanıcı fizik tedavi yöntemini tercih etmektedir. Son dönemde geliştirilen faklı uygulamalar sayesinde de (elektroterapi, hidroterapi, magnetoterapi) kesin sonuç sağlama hedefine emin adımlarla ilerleyen fizik tedavi alanı, hastaların belirlenen sürede sağlığına kavuşmasını ve hareket kabiliyetlerini kazanmasını hedefliyor.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavisi ve Fizyoterapi Nasıl Uygulanmalıdır?

Hastaların ve hasta yakınlarının en dikkat etmesi gereken noktalarından biri olan uygulama, hayati önem taşımaktadır. Genellikle alanında uzman kişiler tarafından hastanın sağlık seviyesine, kas sistemine göre bir programa dayalı olarak uygulanması gereken fizik tedavi yöntemi, bilinçsiz bir şekilde yapıldığında ortaya kötü sonuçların çıkmasına neden olabilmektedir. Uygulamalar genellikle doktorların kişilerin vücut yağısına ve direncine göre belirlediği bir programa sadık kalarak yapılır. İdeal fizik tedavi süresi bir saattir ama bu hastanın sağlık durumuna göre farklılık da gösterebilir. Bu noktada boyun fıtığı evde fizik tedavi yöntemleri, alanında uzman fizyoterapistlerin kişilerin yağısına uygun olarak hazırladığı egzersiz listesiyle birlikte uygulanmalı boyun fıtığı teşhisi konmuş hataların doktor ya da uzman onayı almadan bilinçsizce hareket etmemeleri gerekmektedir. Aksi halde meydana gelebilecek sakatlık, kırık, çıkık ve dâhilinde duruş bozuklukları meydana gelebilir. Bu noktada siz de boyun fıtığı fizik tedavi olanlar gibi siz de uzman ve doktorlar ile birlikte egzersizler yaparak ve belirlenen sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Fizik tedavi adı altında uygulanan her egzersiz ve manuel terapi kaslarınızın ve sinir sisteminizin daha aktif olmasını sağlamak adına uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde daha sağlıklı bir birey olma ihtimalinizi arttırabileceğiniz gibi fizik tedavi yöntemlerini tercih ederek kendinizi psikolojik olarak da daha pozitif hissedebilirsiniz. Fizik tedavi, hastaların hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi şartlara ulaşmasına yardım etmektedir. Bu süreçte egzersizlerinize yardımcı olacak fizyoterapistler ve alanındaki uzman doktorlar sayesinde siz de sürecin daha verimli geçmesini sağlayabilir ve mental olarak tedavi sürecini kolaylıkla atlatabilirsiniz.