Medikal masaj (tıbbi masaj) genel olarak hasta veya yorgun bir organın rehabilitasyonu, yeniden eski durumuna dönmesi için organizmanın yüzeyine tatbik edilen sistemli ve belirli tekniklerle derinlerde anatomik,fizyolojik, fonksiyonel tesir meydana getiren manipülasyonlar bütünüdür. Bu uygulamalar fizyolojik ve anatomik kaidelere bağlı kalınarak yapılır. Tıbbi masaj, masajın sakıncalı olduğu durumlar hariç hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik koruyucu bir tedavi yöntemidir.

Medikal masajla omurga düzeltme , sinir sıkışması , kireçlenme , disk kayması, bel fıtığı, boyun fıtığı terapileri yapılabilmektedir. Ayrıca omurga eğriliği ve disk kaymasının yol açabileceği bir çok hastalığa karşı koruyucu bir yöntemdir. Disk kayması yaşanmaması ve buna bağlı hastalıkların ortaya çıkmaması için medikal masajla omurga düzeltme terapisi uygulanabilir.

Tıbbi masaj tüm dünya ülkelerinde doktorlar tarafından reçeteye yazılabilmektedir. İlk insanların ağrıyan yerlerini ovmakla acı ve ağrılarının geçtiğini anladığı günden beri masaj, uygulanan bir yöntemdir.