Solunum ve Nefes Terapisi (SNT), bilgisayar yazılımı ile çalışan, nefes alıp verme tekniğinizi geliştiren ve bu sayede kaygıyı yatıştırıp odaklanmayı sağlayan bir sistemdir. Kişiye özel solunum analizi 3 adımda uygulanır:

SOLUNUM TERAPİSİ NEDİR? SOLUNUM ANALİZİ ADIMLARI NELERDİR?

1- Önce solunum ve nefes alma ile ilgili durumunuz saptanır.
Bunun için giysinizin üzerinden diyafram hattına sarılacak elektrotlu bir kuşak ile bilgisayarın karşısında birkaç dakika normal düzende nefes alıp vermeniz yeterlidir.

2- Geliştirme egzersizleri planlanır.
Hali hazırdaki nefes alma alışkanlığı saptandıktan sonra daha sağlıklı nefes alıp vermek üzere sizin için bir program hazırlanır. Kişinin kendisinin kontrol edebildiği ve gelişimini görebildiği animasyonlu egzersizler sayesinde her seansta nefes alıp verme konusunda bir farkındalık yaratılır, endişenin solunum üzerindeki baskısı azalır ve nefes alıp verişe odaklanmak sayesinde endişe yatışır. Solunum terapisi ile kişide Kaygı durumu azalır, depresyon belirtileri kaybolur.

3- Uygulama ve değerlendirme:
14 seanslık ilk seansların tamamlanması sonrasında yine ilk gün yapılan ölçümler yapılarak nefes alıp verişteki gelişme izlenir.

SOLUNUM TERAPİSİ NEDİR? AKLINIZA GELEBİLECEK SORULAR VE CEVAPLAR:

* Canım yanar mı, bir ilaç verilecek mi?
Hayır. Tıpkı Neurofeedback gibi, SNT de hiçbir dış müdahale gerektirmez. Ölçüm yapmak ve geliştirilmiş özel bir yazılım ile bilgisayar ekranı karşısında egzersiz yapmaktan ibaret bir uygulamadır.

* Değişim ve gelişim nasıl ölçülecek?
BrainCenterofIstanbul’a ilk geldiğinizde yapılan testler yanı sıra Solunum terapisi ve nefes terapisi ile normal nefes alıp veriş paterniniz de saptanır. 14 seanslık uygulama sonrasında hem testler hem de nefes alıp veriş paterninizdeki ölçümler tekrarlanarak kaydedilen gelişme görülebilir.

Neurofeedback ve Solunum Terapisi birlikte uygulanabilir mi?
Evet. Bu iki uygulama aynı mantıktan yola çıkılarak hazırlanmıştır. İkisi de uygulayarak öğrenmek yöntemiyle çalışır. Birlikte kullanımları hiçbir sorun yaratmayacak, etkiyi daha da artıracaktır.

* Yaş sınırı var mıdır?
Hayır. Uzmanımızın söylediğini anlayacak durumdaki herkes bu programa katılabilir. Öğrencilerde sağladığı başarı kadar, çalışanlarda ve yaşlılarda da önemli yararlar sağlayacaktır.