Yürüme ve Denge Bozukluğu Rehabilitasyonu

Yürüme ve denge sinir sisteminin belli bölgelerinin birlikte ve senkronize şekilde çalışmasıyla gerçekleşen bir fonksiyondur. Günlük hayatta en sık kullandığımız işlevlerden birisidir ve birçok sistemin birbiriyle dengeli biçimde çalışmasıyla oluşur. Bu yüzden yürüme ve denge bireylerin bağımsızlığını, fonksiyonelliğini etkileyen bir durumdur.

Yürüme ve denge bozuklukları ise birçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bunlar; doğumsal bazı hastalıklar, geçirilen nörolojik bir hastalık, bazı sinir sistemi hastalıkları, kas hastalıkları, Parkinson, Multiple Skleroz (MS), kalça ve diz protez ameliyatları, alt ekstremite kırıkları, ayaktaki sinir hasarı, tendon problemleri, inme ve ilerleyen yaş örnek olarak gösterilebilecek nedenlerden bazılarıdır.

Yürüme ve denge bozukluğuna sahip bireyler, ilerleyen zamanda birçok problem ile karşılaşabilirler. Düşme bu konuda en sık karşılaşılan problemlerin başında gelir. Yürüme ve denge bozukluğu olan kişilerde fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacı düşme korkusunun ortadan kaldırılması ve düşme riskinin en aza indirilmesidir.

Yürüme ve denge bireylerin günlük yaşamını doğrudan etkilediği için tedavisi de ihmal edilmemesi gereken bir problemdir. Denge ve yürüme problemi olan bireyin tedavisinin amacı; kaybolmuş veya hasara uğramış fonksiyonların tekrar kazandırılarak kişinin bağımsız ve güzel dengeye sahip olarak yaşamını sürdürmesinin sağlamaktır.

Günlük yaşam aktivitelerimizde ve çevremizle olan ilişkilerimizde vücudumuzu etkili bir biçimde kullanmamız için beynimiz çevreden gelen duyuları organize eder. Denge bozukluğu olan kişilerde bu organizasyon tam olarak yapılamaz ve bu da kişinin denge koordinasyonunu yakından etkiler. İşte bu sırada devreye Duyu Bütünleme Terapisi girer. Bu terapinin amacı duyuları doğru algılamayı ve algılanan bu duyunun merkezi sinir sistemine doğru biçimde iletilerek uygun motor cevabın ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Yürüme ve denge bozukluğu olan kişilere doğru yürümeyi öğretmek ve denge koordinasyonunun arttırılmasını sağlamak amacıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun yanı sıra Robotik Rehabilitasyon ve Bilgisayarlı Denge Sistemlerinden de faydalanılmakta ve bu uygulamalar tedavinin başarı oranını arttırmaktadır.